Show The Graduate Center Menu
 
 

Alumni

2018-2019
Guozhen An
Anoop Aroor
Ali Assarpour
David-Guy Brizan
Kai Cai
Matteo Campanelli
Martin Goldberg
Carolos Andres Jaramillo
Zimi Li
Konstantinos Nikolopoulos
Pavel Shostak
Jiaxing Tan
Alexander Nicolas Wood
Grace-Gang Zhao


2017-2018
Farnaz Abtahi
Arun Adiththan
Syed Ali Ahmed
George I. Bonev
Yuri L. Cantor
Thomas Flynn
Robert L. Gezelter
Feng Hu
Matluba Khodjaeva
Min Ma
Juan Pablo Munoz
Konstantinos Pouliasis
George Octavian Rabanca
Fazlul Shahriar
Yang Xian
Yunqi Xue
Allan Zelener


2016-2017
Younes Benkarroum
Sadat Chowdhury
Jonathan Gryak
Wai L. Khoo
Dara Pir
Xing Su


2015-2016
Antonio Achilleos
Mohammad Quamrul Azhar
Yongjie Cai
See Hong Chiu
Ivan Dryanovski
Kenneth Ugonna Ezirim
Xiannian Fan
Allen V.R. Harper
Hernisa Kacorri
Shalva S. Landy
Edgardo Molina
Arif Tuna Ozgelen
Cagil Tasdemir
Erald Troja
Simin You


2014-2015
Wenbo Cao
Wen-Ju Cheng
Juan Liu
Vasiliki Depoina Mitsou
Lucas M. Oliveira
Tayfun Pay
Irippuge Deshan M. Perera
Ivo Ivan
Joshua Waxman
Xiaodong Yan 
Chucai Yi
Junhua Yu


2013-2014
Yosef Alayev
Wen-Ju Cheng
Eric Ford
Sam Friedman
Yupu Liang
Pengfei Lu
Vasiliki Mitsou
Lucas Oliveira
Suzanne Tamang
Edgar Troudt
Joshua Waxman
Adriana Wise
Chucai Yi
Junhua Yu


2012-2013
Farishta Satari
Matthew Chan
Zheng Chen
Minhua Huang
Erdal Kose
Matthew K. Meyer
Hao Tang
Tao Wang
Carolyn M. Ortega


2011-2012
Rachel Adler
Can Baskent
Yi Feng
Ilknur Icke
Ravi Kiran Kaushik
Janusz Kusyk
Michail Lampis
Tiziana Ligorio
Shoshana Neuburger
Jinzhong Niu
Deniz Sarioz
Simon Ron Shamoun
Yuqing Tang
Ren-June Wang
Jiang Wu


2010-2011
Zeki Bilgin
Chi Sing Chum
Ran Davidi
Hadi Fadaifard
Lijun Feng
Matthew Paul Johnson
Weihong Li
Xingjian Li
Douglas L. Moody
Mohamed Khedr A. Saad
Jun Wu


2009-2010
Eman Abdu
Wei Chen
Walter Dean
Omer Demir
Natalia Novak
Mohammad T. Talafha
Andres Varon
Gene Yu


2008-2009
Dmitry Chebanov
Panagiotis Cheilaris
Christoforos Christoforou
Constantinos Djouvas
Srikanth Gottipatti
Galathara LAUKS Kahanda
Eilat Vardi-Gonen


2007-2008
Chao Chen
Miroslaw Kalinowski
Islam Ali Taj-Eddin
Xiaowen Zhang
Rave Harpaz
Igor Maslov
Peining Tao
Eren Canan
William C. Harris
Arthur Hoskey
Roman M. Kuznets
Smiljana Petrovic
Bryan P. Renne
Christina L. Schweikert
Joseph J. Svitak


2006-2007
Anh Q. Nguyen
Narongrit Waraporn
Ersin Elbasi
Lingyun Liu
Brian J. Murphy
Marcos S. Pinto
Xiaowen Zhang


2005-2006
Dmitriy Y. Bormotov
Hstau Y. Liao
Yegor N. Bryukhov
Hatem F. Halaoui
Samer I. Salame
Xiaowei Xu
Audrey JW Mbogho


2004-2005
Simina Fluture
Chyi Jou Gau
Elvis K. Jeng
Mikhail Kunin
Nazli W. Mollah
Lin W. Leung
Xiliang Liu
Alexei D. Miasnikov
Eric Joseph Pacuit
Ali S. Sabbir


2003-2004
Lock Esther
Sook Kim Young
Malczanek Anthony
Sokai Siavash
David J. Dessa
Goldburt Naum


2002-2003
Sheryl D. Brahnam
Eliza C. Celenti
Aggelos Y Kiayias
Hongfang Liu
Dmitri Loguinov
Rhys Rosholt


2001-2002
Nazma Ferdous
Natalia Novak
Jonathan Robinson
Isak Taksa
Tasneem Kazmi
Xinzhou Wei


2000-2001
Chigurupati Rani
Yongqing Xiang
Shaoming Chang
Shakil Khan


1999-2000
Marco Morazan
Ruili Ye
Stephen V. Providence
Najib Saylani
Thami Smires
William G. Sakas
Jenngang Shih
Kevin M. Ying


1998-1999
Sikiru Fadairo
Colin Stewart
Bouchra Ejjaki
Natalie Hammerman
Jaime Davila
Susan Imberman
Apurba Saha
Fabian Zabatta


1997-1998
Marjorie Deutsch
Morris Yarmish
Michael Brenner
Tanarug Issadisai
Susan Azimi-Gass
Yanqiang Yu


1996-1997
Edward Caref
Francine Federman
Marina Krol
Akimou Sadikou
Pascal Abadie
Rajesh Fageria
Ajit Kumar Reddy
Stephen Richardson
Norman Bashias
Lawrence Muller
Danjie Zhu


1995-1996
Chang-Lin Chen
Arthur Leff
Duska Miloradovic
Alexander Rybalov
Ahmet Kok
Elliot Landowne
Marcia Schlafmitz
Chin-Bin Wang
Esther Klein
Michaelangel Salcedo
Quan Xu
Abdelfatah Yahya


1994-1995
Mustafa Avcilar
Jian Chen
Vladimi Fleyshgakker
Philip Listowsky
Cherng-Min Ma
Jeffrey Beckman
Patricia Finch
Benjamin Goldstein
Jungmi Kim
Kenneth Lord
Kiron Sharma
Antoine Atinkpahoun
Jean-Claude Ngatchou
Mindy Schreiber
Xiaotie Zhang
Zhanyang Zhang


1993-1994
Louis D'Alotto
Beata Lobert
Jacob Weiss
Fu-Wei Chen
Hua Luo
Isdor Sobze


1992-1993
Sergio Fernandez
William Ferns
Eluzor Friedman
Anthony Galatianos
Ti Jin
Stephen Tse
Shermane Austin
Jane Hsu
Ahmed Khalifa
Gilbert Ndjatou
Melvin Rappaport
Weng-Yu Shyu
Kisong Yoon
Sudhir Alankar
Daniel Chang


1991-1992
Marc Baumslag
Hong-Yi Liu
David Salb
Gregory Kozlovsky
Edwin Selker
Coskun Atay


1990-1991
Joseph S. Fulda
Jan Andrzej Plaza
Deborah D. Sturm
David Bellin
Ilyong Chung
Geun Sik Jo
Margaret L. Johnson
Miriam Masullo
Vasant C. Ramkumar
Yu Lin
Said Mohamed Mahmoud
Edward F. Peterson


1989-1990
James J. Piccarello
Olga Salizkiy
Ioannis Papvasiliou
Felix E Sanchez
Zhi Zhang Shen
Dwen-Ren Tsai
Renbing Xiong


1988-1989
Paul J. Krasucki
Charles Schnabolk
Gordon Stuart Bassen


1987-1988
Stephen J. Lucci


1986-1987
Dipak Basu
Joseph S. Thurm


1985-1986
Israel Gottlieb


1984-1985
John P. Najarian


1983-1984
Robert M. Nirenberg
Selina O. Oko


1982-1983
Harlan P. Crowder
Richard M. Nemes


1981-1982
Ira S. Rudowsky


1979-1980
Bernard Domanski
Jacob Benzion Geller
Ashok U. Idnani