Show The Graduate Center Menu
 
 

Spring 2021 Course Offerings


Core Courses

Department Course title Course
Number
Schedule/Instructor
IMS Global Immigrant Cities       70100 Thursday
4:15-6:15pm
Prof. Van Tran
IMS Migration Policy       70200 Wednesday
6:30-8:30pm
Prof. Els de Graauw
IMS  Capstone       79000  

Elective Courses

 
 
 
Department
 
 
 
 
Course title
 
 
Course number
 
 
Schedule/Instructor
 
 
Topic
Anthropology Anthropology and Media
 
70900 Wednesday
4:15-6:15pm
Christa Salamandra
 
Media analysis
Anthropology Latin America: Sources and Methods
(Spanish required)
 
740000 Tuesday
9:30-11:30am
Marc Edelman
Latin America/Cultural Anthropology
Anthropology The Caribbean & the Black Atlantic 
 
741000
 
Wednesday
2-4pm 
Julie Skurski 
Global perspectives
Anthropology
 
 
 
Cultural Property/Heritage/Rights
 
 
84400
 
 
 
Tuesday
11:45am-1:45pm
Alexander Bauer
 
Cultural rights
 
 
 
 
LAILAC
 
La frontera México-Estados Unidos en la imaginación neoliberal: Comunidades sacrificiales, geopolítica, militarización y guerra
 
 
87100 Monday
4:15-6:15pm
Oswaldo Zavala
 
Mexico-US relations
LAILAC Language & Identity  80000
 
Monday
2-4pm
Cecilia Cutler
 
Theorizing language
LAILAC Transatlantic Polemics and the Panhispanic Cultural Field
 
80100 Tuesday
11:45am-1:45pm
Jose del Valle
Global perspectives
LAILAC
 
Theorizing the Border in Latin@ America
 
87100 Thursday
6:30-8:30pm
Vanessa Perez Rosario
 
Border theories
History Policing and Police Forces in Transnational Contexts
 
72600 Thursday
11:45am-1:45pm
Mark Lewis
Global law enforcement
 
 
Sociology Sociology of Work & Inequality 74100 Monday
4:15-6:15pm
Ruth Milkman
 
Labor 
Sociology Intersectionality in the Social Sciences  83100 Monday
4:15-6:15pm
Leslie McCall
 
Analytical approaches  
Sociology Producing Sociological Theory: The Role of Gendered Colonialsm, Culture and Revolution in Bourdieu’s Theory
 
80000 Monday
4:15-6:15pm
Marnia Lazreg
 
Theory
Sociology Sociology of New York City 82301 Monday
6:30-8:30pm
David Halle
 
Urban
Sociology Race & Ethnicity 85800 Monday
4:15-6:15pm
Philip Kasinitz
 
Race/ethnicity
Sociology Deportation & Ethnographic Immigration 81500 Wednesday
6:30-8:30pm
David Brotherton
 
Deportation
Sociology Applied Qualitative Research 81005 Thursday
6:30-8:30pm
Juan Battle
 
Methods
 
 
Sociology
Applied Spatial Econometrics 81900 Thursday
6:30-8:30pm
Jeremy Porter
 
Methods
 
 
Political Science The Rules: International Law and International Relations Approaches to Global Issues 76404 Monday
4:15-6:15pm
Stephanie Golob
International Relations
Political Science Participatory Democracy and Social Movements 73904 Tuesday
11:45-1:45pm
Celina Su
Social Movements
Political Science International Intervention and Domestic Consequences 87800 Tuesday
4:15-6:15pm
Susan Woodward
Domestic Issues
Political Science Race and Ethnic Politics 82601 Wednesday
2-4pm
Charles Tien
Race and Ethnicity
Political Science International Political Economy 76300 Wednesday
6:30-8:30pm
Michael Lee
International Relations
Political Science Comparative Foreign Policy: Domestic Sources of Foreign Policy 86105 Thursday
6:30-8:30pm
Jacqueline Braveboy-Wagner
Domestic Issues
Political Science Power, Resistance, Identities, and Social Mvoements 72410 Thursday
6:30-8:30pm
Ruth O'Brien
Social Movements