View the current semester's courses as well as recent past courses below.

The most current courses can also be viewed via CUNY's system:

Dynamic Course Schedule

UPCOMING Semester: FALL 2022

MONDAY:

CLASS TIME TITLE INSTRUCTOR ROOM
CSc 72010
CRN 45546
9:30am–
11:30am
Computer Networks Ping Ji 5383
CSc 84040
CRN 45550
6:30pm–
8:30pm
Data Mining Joe Burdis 6496
CSc 87200
CRN 57599
6:30pm–
8:30pm
Analysis and Prediction of RNA Structures Based on Graph Representation Louis Petingi 3310B

TUESDAY:

CLASS TIME TITLE INSTRUCTOR ROOM
CSc 80020
CRN 45545
9:30am–
11:30am
Computer Science Research Huy Vo 6421
CSc 70010
CRN 45558
11:45am–
1:45pm
Algorithms Mayank Goswani 6421
CSc 87100
CRN 61404
11:45am–
1:45pm
Computational Linguistics  Sarah Levitan 6496
CSc 75100
CRN TBA
2:00pm–
4:00pm
Logical Fundamentals of Computer Science Sergei Artemov 3310B
CSc 83060
CRN 45552
6:30pm–
8:30pm
Data Visualization Lev Manovich 4419

WEDNESDAY:

CLASS TIME TITLE INSTRUCTOR ROOM
CSc 84030
CRN 45555
9:30am–
11:30am
Big Data Analytics Jun Li 4419
CSc 74020
CRN 45556
9:30am–
11:30am
Machine Learning Hao Tang 3309
CSc 85020
CRN 45548
11:45am–
1:45pm
Coding Theory Jun Li 6421
CSc 71010
CRN 45557
6:30pm–
8:30pm
Programming Languages Raffi Khatchadourian 3212

THURSDAY:

CLASS TIME TITLE INSTRUCTOR ROOM
CSc 86030
CRN 45547
4:15pm–
6:15pm
Stochastic Optimization Felisa Vazquez-Abad 6494

FRIDAY:

CLASS TIME TITLE INSTRUCTOR ROOM
CSc 74030
CRN 45554
11:45am–
1:45pm
Computer Vision and Image Processing Sos Agaian 3207
CSc 87100
CRN 45549
2:00pm–
4:00pm
Computations with Data Sparse Matrices and Polynomials Victor Pan 6494

Past Semesters

MONDAY:

CLASS TIME TITLE INSTRUCTOR ROOM
CSc 83060
CRN TBA
6:30pm–
8:30pm
Data Visualization Lev Manovich ONLINE

TUESDAY:

CLASS TIME TITLE INSTRUCTOR ROOM
CSc 80010
CRN TBA
9:30am–
11:30am
Research Survey Ping Ji TBA
CSc 83060
CRN TBA
11:45am–
1:45pm
Data Visualization Mikael Vejdemo-Johansson TBA
CSc 84000
CRN TBA
2:00pm–
4:00pm
Advanced Natural Language Processing Alla Rozovskaya TBA
CSc 75100
CRN TBA
2:00pm–
4:00pm
Logical Fundamentals of Computer Science Sergei Artemov TBA
CSc 74020
CRN TBA
6:30pm–
8:30pm
Machine Learning Joe Burdis TBA

WEDNESDAY:

CLASS TIME TITLE INSTRUCTOR ROOM
CSc 74030
CRN TBA
9:30am–
11:00am
Computer Vision and Image Processing Zhigang Zhu TBA
CSc 84030
CRN TBA
6:30pm–
8:30pm
Big Data Analytics Huy Vo TBA
CSc 84040
CRN TBA
6:30pm–
8:30pm
Data Mining Liang Zhao TBA

THURSDAY:

CLASS TIME TITLE INSTRUCTOR ROOM
CSc 85010
CRN TBA
9:30am–
11:30am
Game Theory and Social Choice Rohit Parikh TBA
CSc 861001
CRN TBA
2:00pm–
4:00pm
Randomization and Sublinear Computations for Matrices Victor Pan TBA

FRIDAY:

CLASS TIME TITLE INSTRUCTOR ROOM
CSc 72020
CRN TBA
6:30pm–
8:30pm
Distributed Operating Systems Kaliappa Ravindran TBA

MONDAY:

CLASS TIME TITLE INSTRUCTOR ROOM
CSc 70010
CRN 55063
9:30am–
11:30am
Algorithms Yumei Huo TBA
CSc 83060
CRN 55057
2:00pm–
4:00pm
Big Data Analytics Jun Li TBA
CSc 74020
CRN 55059
4:15pm–
6:15am
Machine Learning Chia-Ling Tsai TBA
CSc 83060
CRN 55069
6:30pm–
8:30pm
Data Visualization Lev Manovich TBA

 TUESDAY:

CLASS TIME TITLE INSTRUCTOR ROOM
CSc 84040
CRN 55071
9:30am–
11:30am
Data Mining Alexey Ovchinnikov TBA
CSc 85030
CRN TBA
11:45am–
1:45pm
Modern Cryptography Nelly Fazio TBA
CSc 82000
CRN 55062
2:00pm–
4:00pm
Computational Logic Sergei Artemov TBA
CSc 82000
CRN 61738
2:00pm–
4:00pm
Seminar on Subspace Classifiers Robert Haralick TBA
CSc 74040
CRN 55050
4:15pm–
6:15pm
Natural Language Processing
Cross-listed with Linguistics
Alla Rozovskaya TBA
CSc 86030
CRN 55078
6:30pm–
8:30pm
Stochastic Gradient Methods for Optimization and Learning Felisa Vazquez-Abad TBA

 WEDNESDAY:

CLASS TIME TITLE INSTRUCTOR ROOM
BIOL 79303
CRN 56749
10:00am–
12:00pm
Machine Learning and Artificial Intelligence for Genomics
Cross-listed with Biology
Konstantinos Krampis TBA
CSc 71010
CRN 55067
2:00pm–
4:00pm
Programming Language Raffi Khatchadourian TBA

 FRIDAY:

CLASS TIME TITLE INSTRUCTOR ROOM
CSc 80020
CRN 55074
2:00pm–
4:00pm
Computer Science Research Theodore Brown TBA
CSc 74011
CRN 55065
4:15pm–
6:15pm
Artificial Intelligence Sos Agaian TBA
CSc 72010
CRN 55076
6:30pm–
8:30pm
Computer Networks Kaliappa Ravindran TBA

MONDAY:

 

CLASS TIME TITLE INSTRUCTOR ROOM
CSc 83060
CRN 63175
9:30am–
11:30am
Data Visualization Lev Manovich TBA
CSc 80010
CRN 63176
11:45am–
1:45pm
Research Survey Ping Ji TBA

TUESDAY:

 

CLASS TIME TITLE INSTRUCTOR ROOM
CSc 70010
CRN 63178
9:30am–
11:30am
Algorithms Rosario Gennaro TBA
CSc 82300
CRN 63180
11:45am–
1:45pm
Virtual Augmented and Mixed Reality Oyekoya Oyewole TBA
CSc 84020
CRN 63179
11:45am–
1:45pm
Neural Networks and Deep Learning Natacha Gueorguieva TBA
CSc 85040
CRN 63181
2:00pm–
4:00pm
Randomized Algorithms for Matrices Victor Pan TBA
CSc 75100
CRN 63182
2:00pm–
4:00pm
Logical Fundamentals of Computer Science Sergei Artemov TBA
CSc 82000
CRN 63183
2:00pm–
4:00pm
Seminar on Subspace Classifier Robert Haralick TBA
CSc 84000
CRN 63184
4:15pm–
6:15pm
Advanced NLP
Cross-listed with Linguistics
Alla Rozovskaya TBA

WEDNESDAY:

 

CLASS TIME TITLE INSTRUCTOR ROOM
CSc 74030
CRN 63185
9:30am–
11:30am
Computer Vision and Image Processing
Cross-listed with Cognitive Neuroscience
Zhigang Zhu TBA
CSc 84030
CRN 63186
4:15pm–
6:15pm
Big Data Analytics Huy Vo TBA
CSc 84040
CRN 63187
6:30pm–
8:30pm
Data Mining Liang Zhao TBA

THURSDAY:

 

CLASS TIME TITLE INSTRUCTOR ROOM
CSc 85020
CRN 63189
9:30am–
11:30am
Computational Biology
Cross-listed with Biology
Lei Xie TBA
CSc 85200
CRN 64766
9:30am–
11:30am
Symbolic-Numeric Computing Alexey Ovchinnikov TBA
CSc 74020
CRN 63190
11:45am–
1:45pm
Machine Learning Anita Raja TBA
CSc 72010
CRN 63191
2:00pm–
4:00pm
Computer Networks Saptarshi Debroy TBA

MONDAY:

 

CLASS TIME TITLE INSTRUCTOR ROOM
CSc 73010
CRN 56902
9:30am–
11:30am
Cryptography and Computer Security Tzipora Halevi TBA
CSc 74020
CRN 56899
11:45am–
1:45pm
Machine Learning Chia-Ling Tsai TBA
CSc 74020
CRN:66689
2:00pm–
4:00pm
Machine Learning Robert Haralick TBA
CSc 83060
CRN 56903
4:15pm–
6:15pm
Data Visualization
Cross-listed with Data Analysis and Visualization
Lev Manovich TBA

TUESDAY:

 

CLASS TIME TITLE INSTRUCTOR ROOM
CSc 86120
CRN 56905
9:30am–
11:30am
Modeling and Simulation Theodore Brown TBA
CSc 81300
CRN 56906
11:45am–
1:45pm
Software Security Sven Dietrich TBA
CSc 82000
CRN 56908
2:00pm–
4:00pm
Computational Logic Seminar Sergei Artemov TBA

WEDNESDAY:

 

CLASS TIME TITLE INSTRUCTOR ROOM
CSc 84040
CRN 56911
9:30am–
11:30am
Data Mining Bon Sy TBA

THURSDAY:

 

CLASS TIME TITLE INSTRUCTOR ROOM
CSc 80100
CRN 56925
11:45pm–
1:45pm
Algorithms for Big Data Mayank Goswami TBA
CSc 86030
CRN 56926
2:00pm–
4:00pm
Stochastic Optimization Felisa Vazquez-Abad TBA

FRIDAY:

 

CLASS TIME TITLE INSTRUCTOR ROOM
CSc 72020
CRN 56933
9:30am–
11:30am
Distributed Operating Systems Kaliappa Ravindran TBA
CSc 74011
CRN 56934
11:45am–
1:45pm
Artificial Intelligence Sos Agaian TBA
CSc 80020
CRN 56928
11:45am–
1:45pm
Computer Science Research Ping Ji TBA